Мозел е най-известният от 13-те официални винарски региона в Германия, а също така е и третият най-голям по отношение на винопроизводството. Както при много от германските региони, той се отличава с разнообразие от вина, направени най-вече от сорта Ризлинг, които се считат за едни от най-добрите бели вина в света изобщо. Леки и с ниско алкохолно съдържание, те могат да са силно ароматни, с леки флорални и минерални нотки, притежаващи прекрасен баланс от сладост и киселинност.
Мозел и лозята му
Регионът следва пътя на река Мозел от сливането й с река Рейн близо до Кобленц, нагоре и югозападно до германската граница с Люксембург и Франция. Този регион включва също притоците Саар и Рувер и е бил известен като Мозел-Саар-Рувер до август 2007 г., когато името официално е съкратено просто на Мозел. Някои от по-известните села, производители на вино в долината, са Бернкастел, Браунеберг, Ерден, Граах и Пиеспорт, а регионът може да се похвали с някои от най-добрите и най-красиви лозя в Европа.
Римляните засаждат първите лозя край река Мозел и град Триер някъде около 2-и век. Днес регионът е известен със стръмните си хълмове, надвиснали над реките, върху които се отглежда гроздето. Всъщност най-стръмно разположените лозя в света се намират в град Брем и са разположени върху наклон от 65 градуса.
От римляните до монасите
Мозел е изпълнен с исторически градове от Триер до Кобленц и предоставя страхотни гледки и уникални възможности за пътуване. С повече от 75 исторически града и невероятен 500 – километров маршрут регионът, известен като най-старото независимо културно наследство на Европа, предлага зашеметяваща гледка, която трябва да бъде видяна.
Крайбрежието на Мозел изобилства с малки китни градчета, които се намират по тези места от хиляди години, а създаването им датира още от каменната ера. Следи от ранни заселници и други артефакти са открити близо до Бернкастел-Кус, което го прави едно от първите селища в Мозел.
Най-ранната писмена история съществува от времето на келтите от 500 г. пр. Хр., когато се развива Латенската култура. Римляните се заселват в региона около 100 г. пр. Хр. и откриват потенциала на местната територия за отглеждане на грозде. През 15 г. пр. Хр. те основават градчето Триер между днешните горен и среден Мозел, където множество римски руини все още разказват за миналото на града. В Голдтрьопфшен в Пиеспорт местни археолози изкопават римска винена преса, датираща от 400 г. Огромният й капацитет я прави най-голямата такава преса, намирана някога на север от Алпите.
През ранното Средновековие идват франките и издигат внушителни манастири, които разпространяват християнството, докато в същото време поддържат местните традиции на лозарство. Това е апогеят на романската архитектура и много забележителни замъци и културни сгради са издигнати през този период. Краят на Тридесетгодишната война и Френската окупация бележат началото на днешното модерно лозарство и туризъм.